جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

سر و صورت، در زیبایی ظاهر انسان نقش اولیه را بازی می کنند و همچنین تناسب تمامی اجزای آن با یکدیگر به این امر کمک بسزایی می کنند که گوش ها از این امر مستثنا نیستند. در برخی از افراد گوش ها به دلیل اختلالات مادرزادی و یا بر اثر تصادف و احادثه از حالت اصلی خود خارج و ظاهر کلی سر را تحت تاثیر قرار داده اند. لذا با پیشرفت علم و وجود جراحان ماهر، این اختلالات قابل درمان بوده و در کمترین زمان ممکن نتیجه آن قابل مشاهده می باشد.

جراحی اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) به منظور اصلاح فرم و رفع ایرادات موجود در گوش انجام می شود. چنانچه این عمل توسط جراح متخصص انجام شود، کاملا ایمن و بی خطر بوده و نتیجه جراحی کاملا مطلوب خواهد بود که منجر به افزایش میزان اعتماد به نفس در فرد می شود.

افرادی که متقاضی این عمل زیبایی هستند از اختلالاتی همچون موارد زیر رنج می برند:

گوش کاگوت : فاقد لاله گوش

گوش گربه ای : خمیدگی لبه گوش ها به جلو

گوش آویخته : خمیدگی گوش به جلو مانند فنجان

گوش پیچکی : لوله شدگی گوش به جلو

گوش ویلدرموت : خمیدگی قوس بالای گوش به سمت جمجمه

گوش استال : تاخوردگی غیرعادی گوش

شکاف لاله گوش : فرورفتگی در لبه لاله گوش

گوش میکروشی : نارس بودن و کوچکی غیرطبیعی گوش ها

گوش ماکروشی : بزرگی بیش از حد گوش ها

گوش جمع شده : فاقد غضروف پشت گوش

گوش مخفی : قرارگرفتن لبه بالای گوش زیر پوست جمجمه

گوش کوسمان : جدا بودن قوس بیرونی و لاله گوش از یکدیگر

فرآیند  جراحی اتوپلاستی

تکنیک های جراحی گوش بر اساس نوع و فرم گوش متفاوت هستند. پزشک جراح با توجه به تکنیک جراحی، برش هایی را در پشت گوش ها و یا درون چین های داخلی گوش ها ایجاد می کند. پس از ایجاد برش ها، اگر ناهنجاریها در میزان و ضخامت غضروف ها باشد، جراح اقدام به حذف پوست و غضروف های اضافی می کند تا گوش به حالت طبیعی خود برگردد. اما اگر نیازی به برداشتن غضروف ها نباشد، جراح آن ها را در جای مناسب و موقعیت جدید قرار می دهد و غضروف های باقی مانده را به وسیله بخیه در فرم جدید تثبیت می کند. در انتها بعداز جراحی، گوش های بیمار جهت حفاظت و ایمنی بیشتر باندپیچی می شوند.

سن مناسب در جراحی اتوپلاستی

اگر چه این عمل جراحی در تمامی سنین قابل انجام است اما میتوان گفت بهترین زمان جراحی اتوپلاستی زمانی است که گوش رشد کافی خود را داشته باشد، بنابراین زمان مناسب انجام این عمل بعداز 6سالگی می باشد.

مراقبت های بعداز جراحی

بیماران به مدت سی روز نباید فعالیت های سنگین انجام دهند که موجب تغییر حالت گوش ها نشوند.

بیماران میبایست فقط به صورت طاقباز بخوابند و از خوابیدن به پهلو و قراردادن سر از بغل به روی بالش خودداری کنند.

بعداز بازکردن بانداژ گوش ها، بیمار باید بمدت 2 الی 6 هفته جهت حفاظت از گوش های خود در هنگام شب و استراحت از یک هدبند مخصوص استفاده کند.

زمان مناسب استحمام و شستشو بعداز جراحی توسط جراح معالج به بیمار اعلام خواهد شد.

جهت تسریع روند ترمیم زخم های جراحی و بهبودی کامل، اجتناب از کشیدن سیگار و استنشاق دود بمدت حداقل دوهفته اجباری می باشد.

نتیجه جراحی

نتیجه جراحی و وضیعت گوش ها بلافاصله بعداز عمل قابل مشاهده خواهد بود، با این وجود فرد برای مشاهده نتیجه نهایی باید حدود 4 الی 6 هفته صبر کند. بدین علت که بهبودی کامل بعداز این مدت حاصل می شود.

باید توجه داشت این جراحی نیز مانند سایر روش های جراحی زیبایی ممکن است با عوارضی همچون مقداری تورم، درد و کبودی همراه باشد که تمامی این عوارض موقتی بوده و به تدریج از بین می روند. اگر بیمارن در انتخاب جراح و پزشک معالج خود دقت کافی نداشته باشند این عوارض به مشکلاتی همچون جای زخم غیرطبیعی، خونریزی و بی حسی در گوش تبدیل خواهند شد. بنابراین اصلی ترین فاکتور در سلامت و نتیجه جراحی انتخاب درست پژشک و جراح متخصص و مجرب همچون دکتر حمیدرضا علیزاده اطاقور می باشد.