عمل جراحی لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک چیست؟

جراحی لیپوماتیک یا پیکر تراشی، ساده ترین راه با کمترین عوارض برای تخلیه چربی‌های موضعی بوده و روشی برای کاهش سایز است.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام میشود؟

این روش با امواج مادون قرمز انجام می شود، که امن ترین راه برای کاهش وزن است. در روش لاغری با عمل لیپوماتیک، سلول‌های چربی بدن ابتدا با ابزاری به نام ماسوره به وسیله حرکات ارتعاشی آن تجزیه می‌شوند و سپس چربی به آرامی از بدن جدا می‌شود که در نهایت این امر منجر به کاهش وزن و لاغری میشود. در جراحی لیپوماتیک، یک پمپ یا کمپرسور هوا که دارای فشار هوای زیادی است، وارد بدن می شوند. این لوله باریک که از استیل ضد زنگ ساخته شده است، به کانولا شهرت دارد. کانولا با حرکات ارتعاشی خود، بافت های چربی را جدا می کند. سپس پمپ های قدرتمند هوا، چربی ها را به سمت مخازن خود بیرون می کشند.

تفاوت عمل لیپوماتیک با لیپوساکشن؟

در روش عمل لیپوماتیک بی حسی موضعی کافی است و بیمار هیچ دردی ندارد، در حالی که در روش لیپوساکشن، در هنگام تزریق با بی حسی موضعی، بیمار معمولاً احساس ناراحتی و درد می کند و به داروهای آرام بخش و خواب آور و حتی بیهوشی خفیف احتیاج دارد. در لیپوماتیک بر خلاف لیپوساکشن، از دست دادن خون و جای زخم حداقل است و همچنین زمان ریکاوری کمتری نیز لازم است. همچنین نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست و معمولاً بیمار بلافاصله بعد از عمل ترخیص می شود. از دیگر تفاوت های لیپوساکشن و عمل لیپوماتیک باید به نوع چربی های استخراج شده اشاره کرد. در روش لیپوساکشن، چربی ها پیش از خروج از بدن، حرارت می بینند و سپس تخلیه می شوند اما در روش لیپوماتیک، چربی ها توسط کانولا ریز شده اند و با همان بافتی که دارند، تخلیه می شوند. از چربی های استخراج شده در عمل لیپوماتیک برای بخش های دیگر بدن هم می توان استفاده کرد. در حالیکه چربی های تخلیه شده توسط عمل لیپوساکشن، با توجه به حرارتی که دیده اند، غیر قابل استفاده هستند.

لیپوماتیک برای چه بخش هایی از بدن امکان پذیر است؟

لیپوماتیک روشی است موثر، بی خطر و کاملا دقیق و در تمام نواحی بدن از جمله شکم، بازو، شانه، باسن، پاها، پشت و غیره قابل استفاده بوده و چربی های اضافه بدن را خارج می کند. این روش جایگزین بسیار مناسبی برای لیپولیزر، لیپوساکشن و لیپولیز اولتراسونيك می باشد.

آیا لیپوماتیک به لاغری کمک می‌کند؟

در عمل لیپوماتیک، با تخلیه چربی، اندکی وزن بدن کاهش می یابد، اما این روش به منظور لاغری موضعی و پیکرتراشی ناحیه‌ای انجام می‌شود و تاثیر چندانی روی وزن ندارد. جراحی لیپوماتیک تنها برای خوش فرم کردن موضعی مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا عمل لیپوماتیک بازگشت پذیر است؟

نتیجه بخش بودن عمل لیپوماتیک، اگر دائمی نباشد، ماندگاری بالایی دارد. البته به شرطی که وزن خود را پس از عمل ثابت نگه دارید. رعایت یک رژیم غذایی سالم و مغذی، ورزش منظم و در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم از مخدوش شدن نتایج لیپوماتیک جلوگیری می‌کند. در صورتی که رویه گذشته را پی بگیرید، مجددا سلول های چربی در نواحی جراحی شده، تشکیل می شوند.

آیا لیپوماتیک جای زخم روی بدن باقی می‌گذارد؟

عمل لیپوماتیک از راه ایجاد برش‌های بسیار کوچک انجام می‌شود، بنابراین اگر جای زخمی هم باقی بماند، بسیار کوچک و نامشخص است.

چند ناحیه را می‌توان همزمان در یک جلسه درمان کرد؟

برای انجام عمل لیپوماتیک، آنچه که بیشتر قابل اهمیت است مقدار حجم چربی است که قرار است تخلیه شود نه تعداد ناحیه های قابل عمل در یک جلسه. اگر حجم کل چربی اضافی کمتر از 5 لیتر باشد می توان عمل لیپوماتیک را در یک جلسه انجام داد، اما اگر حجم کل چربی بیشتر از 5 لیتر باشد؛ نمی توان چربی ها را در یک جلسه تخلیه کرد. برای به دست آمدن نتیجه مطلوب و انجام عمل درایمنی کامل، پزشکان توصیه می‌کنند که درمان لیپوماتیک در چند جلسه انجام شود. البته این قاعده استثناهایی هم دارد که جراح آنها را در جلسه مشاوره توضیح خواهد داد.

نکات مهمی که قبل از عمل لیپوماتیک باید بدانیم

مزایای انجام عمل لیپوماتیک

تصاویر قبل و بعد جراحی لیپوماتیک

فرم درخواست ویزیت و مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

سوالات متداول جراحی لیپوماتیک

پس از انجام لیپوماتیک، بیماران اغلب از یک گن به مدت 4 تا 6 هفته استفاده می‌کنند، که عاملی بسیار مهم و ضروری برای به دست آمدن بهترین نتیجه است. این گن ها که شامل، گن صورت و ناحیه گردن، گن پهلو و شکم، گن پشت گردن و بازو و گن لیپوماتیک ران بسته به نوع جراحی بیمار، مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مهمترین مزایای استفاده از گن بعد از عمل: بهبود شکل ظاهری و یکنواخت شدن نواحی تحت عمل، بهبود زخم، کنترل تورم، کاهش عفونت، جلوگیری از تجمع مایعات است.

این روش برای کاهش سایز استفاده می شود و چون چربی ها حجم بالا و وزن کمی دارند، معمولا تغییر وزنی محسوسی نخواهید داشت اما از نظر ظاهری، تفاوت زیادی نسبت به قبل ایجاد می شود.

در هزینه های عمل لیپوماتیک، چند معیار مهم در این قضیه دخیل است:  توانایی ها و تجربه پزشک متخصص و تیم همکار او، هزینه های ثابت کلینیک، نوع دستگاه ها و تجهیزات بکار رفته در این جراحی، مقدار بافت چربی فرد بیمار و طبیعتا تعداد جلساتی که نیاز است تحت عمل قرار بگیرد تعیین کننده هزینه عمل لیپوماتیک است.

 توجه داشته باشید که این هزینه پرداختی برای بهبود سلامتی شماست و این عمل با توجه به مزایای زیادی که دارد و همچنین نداشتن عوارض جانبی، برای کسانی که دارای مشکل اضافه وزن هستند، ضروری است.

خیر! تنها پوشیدن گن جراحی و رعایت نکات گفته شده توسط دکتر، برای تسریع بهبودی شما، کافی است.

می توانید پیاده روی سبک داشته باشید اما ورزش های سنگین تا یک ماه بعد از جراحی نباید انجام شود.

باید با رژیم غذایی مناسب که عاری از هر گونه شوری و چربی زیاد است، مانع از تجمع دوباره چربی ها شوید. حتما باید سبک غلطی که تا به حال در خوردن غذاهای نامناسب داشتید را کنار بگذارید.

کبودی های عمل لیپوماتیک تقریبا تا دو هفته مهمان شما هستند اما کم کم، این کبودی ها به رنگ زرد متمایل می شوند و به مرور محو می شوند.

تا زمانی که ناحیه جراحی شده، کاملا بسته نشده و هنوز زخم ها مرطوب هستند، نباید به محل مورد نظر، آب برسد. شما می توانید از دستمال مرطوب برای تمیز کردن خود استفاده کنید. اگر جای زخم را می توانید بپوشانید به طوری که هیچ آبی به زخم نرسد، استحمام مشکلی ندارد.