جراحی زیبایی واژن

جراحی واژینوپلاستی

کاملا واضح است که بین تمامی قسمت های اندام انسان باید تناسب منطقی وجود داشته باشد و این امر از دستگاه تناسلی بانوان مستثنی نخواهد بود. در پی این مطلب امروزه شاهد رشد روزافزون جراحی زیبایی واژن هستیم زیرا که این بخش از بدن بانوان با گذشت زمان و بالا رفتن سن و زایمان های متعدد، نوسانات وزنی، یا عوامل ژنتیکی و ارثی دچار افتادگی و تغییرات ناخوشایندی می شود. از مشکلات شل شدن عضلات و ماهیچه های واژن می توان به مواردی همچون بروز بی اختیاری در ادرار از نوع استرسی و کم شدن میل جنسی نام برد که منجر به افسردگی و کاهش اعتماد بنفس در بانوان می شود. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی، جراحی زیبایی واژن توانسته است ظاهر مطلوب اندام تناسلی بانوان را به حالت طبیعی خود برگرداند و در صدد رفع مشکلات فوق بر آمده است.

آناتومی دستگاه تناسلی بانوان

پیش از پرداختن به انواع جراحی های زیبایی واژن، لازم است در مورد بخش هایی که عمل جراحی بر روی آن ها انجام می شود توضیح مختصری بدهیم:

مونس پوبیس به سقف دستگاه تناسلی خانم ها اطلاق می شود که از بافت چربی تشکیل شده است و استخوان لگن و پوبیسم را می پوشاند و بدلیل وجود چربی در این ناحیه برجستگی وجود دارد.

لابیاماژور (لب های بزرگ) به بخش هایی که مانند دو پرده کوچک طرفین مونس پوبیس را پوشانده است گفته می شود که با فرا رسیدن سن بلوغ ممکن است این قسمت دچار تیرگی و یا بزرگ شدن غیر طبیعی شود که با کمک عمل لابیاپلاستی می توان این مشکل را برطرف کرد.

لابیامینور (لب های کوچک) لابیامینورها در داخل لابیاماژور قرار دارند و اندازه آن ها حدودا 5 الی 6 سانتی متر است. بعضا این بخش ها به دلیل روابط جنسی زیاد، افزایش سن ویائسگی، زایمان های طبیعی متعدد و یا عوامل ژنتیکی بزرگتر از حد معمول می شوند که با جراحی زیبایی لابیامینور این عارضه برطرف خواهد شد.

پرینه که ناحیه میان واژن و مقعد است که با افزایش سن، زایمان های متعدد، کاهش یا افزایش وزن مداوم و مقاربت زیاد دچار تغییراتی همچون بروز چین و چروک و تیرگی می شود که می توان این عوارض را با پرینورافی، استفاده از نخ واژن و لیزر برطرف کرد.

کلیتوریس قسمت برجسته ناحیه واژن است که در بالای محل تقاطع دو لبه مهبل و در نزدیک بالای شکاف اندام تناسلی زنان واقع شده است که دارای هزاران پایه عصبی و اصلی ترین بخش در ایجاد لذت جنسی می باشد. اگر اختلالی در آن بوجود بیاید، زن ارگاسم را تجربه نخواهد کرد.

انواع جراحی های زیبایی واژن

جراحی واژینوپلاستی

این جراحی به منظور سفت یا تنگ کردن کانال واژن انجام می گیرد که یک عمل نسبتا ساده و معمولا با بیهوشی عمومی همراه است. اگر میزان افتادگی و گشادی واژن کم باشد، می توان از روش های غیرتهاجمی مانند کلاژن سازی و لیزر، عمل تنگ کردن را انجام داد. اما در غیر اینصورت، برای ترمیم و جوانسازی فاسیای قدامی و خلفی از روش ای پی آر استفاده می شود و علاوه بر آن لیفت و فیکس کردن واژن به لگن نیاز است. غالبا بیماران روز بعد از جراحی می توانند به خانه بروند و باتوجه به این مطلب که بخیه ها جذبی هستند نیازی به مراجعه به پزشک جهت برداشتن آن ها وجود ندارد.

جراحی لابیاپلاستی

این جراحی به کاهش اندازه ناحیه لابیای مینور در واژن اشاره دارد. این جراحی علاوه بر زیبایی و تنگ کردن کانال واژن، رفع عوارضی همچون از بین بردن بیرون زدگی رکتوم به داخل واژن، از بین بردن بیرون زدگی و یا افتادگی مثانه به داخل واژن و افتادگی رحم را نیز شامل می شود. در عمل لابیاپلاستی، پوست و بافت اضافی به وجود آمده برداشته می شود که برای انجام آن تکنیک های مختلفی وجود دارد اما دو تکنیک TRIM و WEDGE بسیار رایج تر هستند.

در روش Trim، لابیامینور توسط لیزر یا چاقوی جراحی بریده می شود و دو لبه با بخیه بهم دوخته می شوند.

روش Wedge، شامل برداشتن یک برش V شکل در ناحیه میانی لابیای کوچک و بخیه دولبه برش داده شده می باشد که بر خلاف روش قبلی چین و چروک های لبه واژن حفظ می شود و جای زخم کمتری به جا می گذارد.

جراحی پرینورافی

این جراحی برای ترمیم و اصلاح دهانه واژن انجام می شود. پرینورافی نوعی عمل پیلوپلاستی است که دهانه واژن را کاهش می دهد. از این روش جهت بازگردادن آناتومی طبیعی واژن مورد استفاده قرار میگیرد که اغلب همراه با سایر روش های جراحی های زیبایی انجام می شود. در این جراحی ایتدا برشی در امتداد دیواره واژن و ناحیه پرینه ایجاد می شود و پوست واژن بادقت از بافت پشتیبان کننده زیرین جدا شده و سپس بافت های اضافی و پوست شل شده برداشته می شود. در انتها جراح دیواره های پشتی واژن را به یکدیگر نزدیکتر کرده و دهانه را تنگ تر می کند و سپس بخیه می زند.

جراحی کلیتوریس یا هودکتومی

برخی بانوان در ناحیه کلاهک کلیتوریس، پوست و چین های اضافی دارند که طی جراحی کلیتوریس این عارضه برطرف خواهد شد. این عمل جراحی معمولا همزمان با عمل لابیاپلاستی قابل انجام است. عمل کاهش هود کلیتورال بدون اینکه خطر آسیب عصبی یا تاثیر بر احساس و تحریک جنسی داشته باشد به ایجاد توازن و زیبایی ناحیه تناسلی و واژن کمک می کند.

اهمیت انتخاب بهترین جراح

جراحی زیبایی واژن در ناحیه ای انجام می شود که عصب های بسیاری در آن قرار دارد. بنابراین انتخاب جراح متخصص و مجرب از اهمیت بالایی برخوردار است لذا مراجعه به پزشک غیرمتخصص می تواند آسیب های جبران ناپذیری در این ناحیه به بار بیاورد. باید پزشک جراح انتخابی شما از علم کافی و تخصص کامل در این زمینه برخوردار باشد تا نتایج مطلوبی از جراحی زیبایی واژن بدست آورید.