جراحی چشم

جراحی چشم

در تمامی فرهنگ های موجود در دنیا، این مطلب مطرح شده است که چشم ها مهمترین بخش ارتباطی بین انسان ها می باشد و به عنوان دریچه روح انسان شناخته شده است. بنابراین بدیهی است که انسان بر این امر باشد که این بخش بسیار مهمی که در صورت قرار گرفته است را به بهترین شکل نمایان کند. داشتن چشم های درشت در بسیاری از جوامع بخصوص فرهنگ های آسیایی از محبوبیت خاصی برخوردار است، زیرا در نظر برخی افراد چشمان ریز نشان دهنده مرموز بودن و یا بی استعداد بودن شخص است. باتوجه به این امر بسیاری از افرادی که از چشم های کوچک و باریک رنج می برند در صدد رفع این عارضه برآمده اند که امروزه با پیشرفت علم این امر با دستان حرفه ای پزشکان مجربی چون دکتر حمیدرضا علیزاده اطاقور میسر شده است.

انواع جراحی های مورد استفاده در درشت کردن چشم ها

جراحی بلفاروپلاستی

در جراحی بلفاروپلاستی می توان به جراحی پلک بالا و پلک پایین چشم اشاره داشت. در عمل جراحی پلک بالا، پلک فوقانی چشم عقب کشیده می شود و باعث می شود فاصله بین پلک بالا و ابرو عاری از سنگینی و پوست اضافی باشد و فشار از روی مژه ها برداشته می شود.

در جراحی پلک پایین، در قسمت جانبی بیرونی گوشه چشم و در زیر چشم در امتداد خط مژه یک برش کوچک ایجاد می شود که بموجب آن چربی های اضافی خارج و یا جابجا می شوند. میزان برداشت پوست در جراحی پلک پایین کمتر از میزان آن در جراحی پلک بالا می باشد.

جراحی اپی کانتوپلاستی یا باز کردن گوشه داخلی چشم

در جراحی اپی کانتوپلاستی یا درشت کردن چشم دو بخش مهم مورد بررسی قرار می گیرد:

کانتوس که به گوشه های چشم که پلک های بالا و پایین به هم می رسند اشاره دارد. به گوشه داخلی چشم که به بینی نزدیک است کانتوس داخلی و به گوشه چشم بیرونی، کانتوس جانبی گفته می شود. که اگر کانتوس چشم به وسیله پوست پوشیده شده باشد، چشم شما کوچکتر به نظر می رسد.

چین خوردگی اپی کانتال یا اپیکانتوس بخشی از پوست پلک است که لایه برآمده یا چین اضافی در بخش درونی و زاویه داخلی چشم می باشد.

جراحی اپی کانتال یا اپی کانتوپلاستی معمولا همراه با بلفاروپلاستی فوقانی یعنی جراحی پلک بالا انجام می شود. در این جراحی، لایه های افتاده (فلپ) گوشه چشم برداشته و چین اضافه موجود در زاویه داخلی چشم از بین می رود. بدین صورت که ابتدا چین اپی کانتال در زاویه داخلی چشم برش داده می شود تا چشم از گوشه داخلی خود بازتر شود. این کار به درشت تر شدن چشم کمک می کند. سپس با انجام بلفاروپلاستی پلک بالا، این برش تا روی پلک بالا ادامه پیدا می کند تا با کوتاه تر شدن پلک و برداشتن پوست اضافی، افتادگی پلک و چین خوردگی های پلک بالا نیز اصلاح شود. همچنین چربی اضافی که در زیر پوست پلک تجمع کرده است برداشته می شود تا پف پلک بالا برطرف گردد. در صورت نیاز می توان پلک پایین را نیز عریض تر کرد تا به درشت تر شدن چشم ها کمک بیشتری کند.

جراحی کانتوپلاستی یا جراحی زاویه بیرونی چشم

جراحی کانتوپلاستی به منظور کشیده کردن چشم (افزایش طول چشم) و یا باز کردن گوشه چشم اطلاق می شود. این جراحی مانند اپی کانتوپلاستی زاویه چشم را اصلاح می کند با این تفاوت که در این جراحی تمرکز بر بخش خارجی چشم جهت اصلاح زاویه بیرونی چشم می باشد. در این جراحی گوشه بیرونی چشم برش می خورد و با ایجاد فاصله بین پلک بالا و پایین ، چشم ها درشت تر می شوند. این جراحی، همچنین برای درمان عدم تقارن چشم ها نیز انجام می شود که نتایج بسیار مطلوبی بهمراه دارد. جراحی کانتوپلاستی به عمل جراحی چشم گربه ای نیز معروف است.

نتایج

بعداز جراحی های زیبایی چشم، معمولا 80درصد تورم و درد در یکماه اول کامل برطرف می شود و با اجرای مو به مو توصیه های جراح هیچگونه عوارضی بدنبال نخواهد داشت. معمولا جای بخیه ها در گوشه چشم و روی پلک بالا، کم کم بصورت خط ظریف در چین پلک پنهان و از بین می رود که این دوره میتواند بنابر واکنش های بیولوژیکی هر فرد بین شش ماه تا یکسال طول بکشد.

در جراحی درشت کردن چشم، بویژه وقتی با بلفاروپلاستی همزمان انجام شود، نتایج بسیار درخشان و مطلوبی به همراه دارد زیرا چشم ها زیباتر و درشت تر و به مدل مورد نظر شما رسیده اند. باید به این امر توجه داشته باشید که این نتایج مطلوب ملزم انتخاب درست پزشک جراح و عمل کردن به تمامی توصیه ها و نکات تجویز شده از طرف جراح شما است.