روش های ازبین بردن جای زخم جراحی

افرادی که متقاضی عمل های زیبایی پوست هستند، معمولا نگران به وجود آمدن جای زخم جراحی هستند. ایجاد یک برش یا زخم روی پوست، باعث می شود که در فرایندی طبیعی، فیبرهای کلاژن ساز جهت ترمیم و جایگزینی سلولهای پوستی که ازبین رفته اند، روی جراحت را به طور نامنظم بپوشاند و باعث به وجود آمدن جای زخم یا اسکار روی پوست شود.

انواع جای زخم یا اسکار باقی مانده از جراحی

به طور کلی اثرات به جای مانده از جای زخم، با توجه به شرایط و عوامل مختلفی، می تواند ظاهری متفاوت داشته و به صورت مسطح، برجسته، فرورفته، دارای رنگ، دردناک و یا خارش‌دار ظاهر شوند. خوشبختانه با توجه به پیشرفت های روزافزون در علم پزشکی، این نگرانی ها تا حدود زیادی کاهش یافته و با اعمال راهکارهای جدید می توان جای زخم و بخیه را به حداقل خود رساند.

نقش پزشک خوب در جراحی زیبایی

یکی از مهمترین عوامل در پیشگیری از بروز اینگونه مشکلات در جراحی ها، انتخاب یک جراح خوب و قابل اعتماد است. پزشکی که صلاحیت کامل برای انجام عمل زیبایی پوست را داشته باشد باعث می شود تا یک متقاضی با خیال آسوده، عمل جراحی خود را به او بسپارد و بیمار دیگر نگران به وجود آمدن جای زخم بعد از جراحی نمی شود. دکتر حمیدرضا علیزاده نیز، با توجه به مهارتی که در انجام عمل های جراحی و زیبایی دارند، در طی عمل جراحی، کمترین جای اسکار را باقی می گذارند. زخم های پس از جراحی معمولا قابل مشاهده نیستند.

مشکلاتی که جای زخم در بیمار به وجود می آورد

از جمله مشکلاتی که می تواند بعد از دیدن جای بخیه یا زخم در افراد ایجاد شود، مشکلات روانی ناشی از عدم اعتماد به نفس و حضور در اجتماع است. بنابراین لازم است قبل از هر گونه عمل جراحی، با پزشکی معتمد مشورت کرده و تمام جوانب عمل سنجیده شود تا شاهد کمترین میزان از این گونه مشکلات و نگرانی های ناشی از عمل زیبایی پوست باشیم. این را باید بدانیم که زخم های به وجود آمده از عمل جراحی، در افراد مختلف بسته به شرایطی مانند: سن، عوامل ژنتیکی، منشا و بروز زخم، کشش پوستی و التهابات و همچنین بروز عفونت های ناشی از بعد عمل، می تواند به اشکال متفاوتی خودشان را نشان دهند و همچنین عوامل گوناگونی مانند اندازه و عمق زخم، ضخامت و رنگ پوست فرد، زاویه و جهت ایجاد زخم، بر شدت جای زخم ایجاده شده تاثیر گذاراند.

روش های درمان جای زخم جراحی

متخصصان برای درمان جای زخم از روشهای مختلف جراحی (با توجه به شرایط زخم) و غیر جراحی، جهت ترمیم استفاده می کنند. از جمله ی این روشها، لیزر درمانی، لایه برداری، تزریق ژل، خراشیدن پوست و … می باشد.

لیزر درمانی:

با استفاده از لیزر می توان اندازه و شکل جای زخم را به طور محسوسی کاهش داد. در این روش نور با انرژی زیاد برای درمان گوشت اضافه استفاده می شود و جای اسکار را مسطح می کند

از جمله فواید لیزر درمانی:

همگی ما همیشه به دنبال بهترین روش درمان با ایجاد کمترین عارضه برای رفع مشکل خود هستیم که در خصوص درمان جای زخم و بخیه، باید گفت که لیزر درمانی یکی از روشهای قابل اعتماد برای از بین بردن جای زخم است. این درمان بسیار نتیجه بخش است و شما درد و ناراحتی کمتری در حین درمان احساس می کنید. به طوری که بعد از درمان نیز می توانید بلافاصله به کارهای روزمره خود بپردازید.

لیزر درمانی برای کدام نواحی از بدن به کار می رود؟

چون این روش درمانی از ایمنی بالایی برخوردار است برای اکثر محل هایی از بدن که ممکن است در آن جای زخم داشته باشید شامل صورت، پاها، دست ها، شکم، نیم تنه و ران کاملا موثر است.

لایه برداری پوست:

پزشک در این روش از مواد شیمیایی استفاده می کند تا سطح گوشتی و ناصاف روی پوست برداشته شده و در پایان جای اسکارها را مسطح میکند.

تزریق ژل:

در این روش از مواد قابل تزریق مانند چربی، هیالورونیک اسید و کلاژن برای درمان و از بین بردن جای زخم تورفته استفاده می شود. این روش فقط برای زخم هایی که تو رفته اند، مناسب است.

خراشیدن پوست:

جراح از یک دستگاه الکتریکی استفاده می کند و جای زخم را می خراشد تا لایه های رویی پوست را جدا کند. در این روش سطح پوست شکل نرم تری پیدا میکند.

درمان های خانگی برای از بین بردن جای زخم:

بسیاری از افراد هستند که برای رفع مشکل پوستی خود، اقدام به استفاده از درمان های خانگی و غیر اصولی می کنند که این امر گاهی باعث می شود جای زخم شکل و ظاهر بدتری به خود بگیرد و حتی ممکن است باعث ایجاد التهاب یا مشکلات دیگری بشود. بنابراین بهترین راهکار، مشورت با یک متخصص زیبایی پوست است. گاهی نیاز است چندین درمان برای از بین بردن جای زخم، انجام شود.

هزینه های درمان:

هزینه های این گونه درمان ها و تعداد جلسات لازم جهت درمان بسته به شرایط فرد و نوع جای زخم کاملا متفاوت می باشد.

در پایان به طور کلی باید بدانیم که هیچ گونه روش قطعی برای درمان کامل این عوارض پوستی وجود ندارد و در صورت استفاده از این روشهای درمانی و اصلاحی، جای زخم هیچ گاه به طور کامل از بین نمی رود. هیچ روش جادویی برای آن وجود ندارد و فقط میتوان اثر جای زخم را تا حدود قابل توجهی بهبود بخشید.