عمل جراحی زاویه سازی صورت

مهمترین و اولین بخش بدن انسان که در تمامی ارتباطات روزمره مورد توجه قرار می گیرد، صورت آن است. تناسب تک تک اجزای صورت و هارمونی میان آنها، نقش موثری در زیبایی کلی چهره دارد. بطور طبیعی اکثر انسانها از این تناسب مناسب صورت برخوردار هستند. اما بعضا این هارمونی، به صورت ژنتیکی و یا بر اثر حوادث و یا با بالارفتن سن از بین می رود. خوشبختانه با پیشرفت روزافزون علم و با تکنیک های خاص جراحی، برطرف نمودن این ناهنجاریها توسط جراحان مجرب همچون دکتر حمیدرضا علیزاده اطاقور میسر شده است. یکی از راهکارهای ایجاد هارمونی و تناسب مناسب صورت، فرم دهی و زاویه دار کردن فک و صورت می باشد.

روش های زاویه سازی صورت:

روش های زاویه دار کردن صورت به دو بخش کلی تقسیم می شوند. روش های غیر جراحی و روش های جراحی.

روش های غیر جراحی:

تزریق فیلر: در این روش با استفاده از تزریق فیلرها (ژل های قابل جذب)، فرم دهی و برجسته سازی گونه ها و زاویه فک و چانه انجام میشود. این روش موقتی بوده و مدت ماندگاری آن بین شش ماه تا سه سال می باشد. این روش نسبتا ساده و سریع می باشد و نتیجه تقریبا بلافاصله قابل مشاهده است.

تزریق چربی: در این روش پزشک از چربی های بدن خود فرد جهت تزریق استفاده می کند. بدین منظور بافت های چربی از نواحی بدن فرد همچون ران، شکم و پهلو گرفته میشود و طی آزمایش هایی مواد اضافی آن گرفته شده و چربی باقی مانده جمع آوری می شود که در نهایت به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. باید توجه داشت ماندگاری این روش به اصطلاح دائمی می باشد، اما در حالت کلی، مدت زمان این ماندگاری با توجه به پارامترهای هر فرد متفاوت خواهد بود.

رش های جراحی:

کاشت پروتز: در این روش جراح از پروتزهایی از جنس سیلیکون و پورکس برای زاویه دار کردن فک، چانه و گونه و … استفاده می کند. این روش معمولا با بیهوشی و در اتاق عمل انجام می شود و دوره نقاهت تا 5 روز می باشد. بعداز عمل جراحی، در روزهای ابتدایی، مصرف برخی غذاهای جامد منع می شود و باید از محلول های شستشوی دهان استفاده شود.

برداشتن چربی بوکال (Buccal Fat): در این روش جراح برش هایی بسیار باریک در دهان ایجاد کرده و چربی های ناحیه لپ که یکی از عمیق ترین چربی ها می باشد، را تخلیه می کند. این امر موجب کوچک تر شدن لپ شده و گونه ها را برجسته تر و زاویه دارتر نشان می دهد. این شیوه برای افرادی مناسب خواهد بود که صورت گرد و قسمت میانی صورت آنها بسیار توپر است. دوره نقاهت فرد بعداز عمل تا 5 روز می باشد و همچنین در این دوره مصرف مواد غذایی مایع و استفاده از دهانشویه توصیه می شود.

ژینوپلاستی (جینوپلاستی): در این روش جراحی بر روی استخوان فک پایین انجام می شود. این عمل جراحی به منظور جلو یا عقب بردن چانه، افزایش یا کم کردن ارتفاع چانه و اصلاح عدم تقارن چانه صورت میگیرد. جراح متخصص با استفاده از اره مخصوص، استخوان چانه را از فک جدا کرده و با تغییر موقعیت و تراش های لازم، فرم چانه را اصلاح می کند، سپس با استفاده از پیچ های مخصوص تیتانیوم قطعات استخوان را در محل جدید ثابت می کند. این پیچ و پلاک دائمی میباشند و هیچگونه واکنشی در بدن ایجاد نخواهند کرد. در دوره بهبودی اولیه، فرد دچار تورم، کبودی و درد در ناحیه جراحی می شود که با رعایت نکاتی که از سمت پزشک جراح برای فرد تجویز می شود بعداز مدتی از بین خواهند رفت. مدت زمان نقاهت بعداز این جراحی ممکن است تا سه ماه طول بکشد. در ابتدای دوره نقاهت، باید از رژیم غذایی مایع و نرم استفاده شود و همچنین باید با استفاده از دهانشویه های ضدعفونی کننده، دهان مرتب شستشو داده شود.

باید توجه داشت، زاویه سازی صورت کار راحتی نبوده و تنها به کمک پزشک متخصص نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد. بنابراین در صورتی که زاویه سازی صورت توسط جراحی ماهر همچون دکتر حمیدرضا علیزاده اطاقور انجام گیرد، احتمال بروز عوارض ناشی از آن به صفر خواهد رسید و فرد رضایت کامل از نتایج عمل خود بدست خواهد آورد.