عمل جراحی لب

بعداز چشم ها، لب بعنوان دومین بخش مهم در ارتباط انساتی مورد توجه قرار میگیرد که در جذابیت صورت نقش بسزایی ایفا میکند. بسیاری از افراد از نامتقارن بودن و یا کوچک بودن لب رنج برده و درصدد رفع این مشکل برآمده اند که در دهه اخیر استقبال بسیار بالایی از تزریق مواد پرکننده لب (ژل، چربی، غیره) شده است. اما عمل تزریق موقتی بوده و نیاز به تکرار و تمدید دارد و همچنین برخی از مشکلات از جمله فاصله زیاد لب تا بینی را برطرف نمی کند، بهمین منظور روش های جراحی زیبایی لب بتدریج مورد استقبال قرار گرفته است. جراحی زیبایی لب دائمی بوده و اختلالاتی که در ظاهر افراد بوجود آمده است را بطور کامل برطرف می کند.

معیارهای زیبایی لب

زیبایی لب ها بطور کلی از 2 جنبه مورد بررسی قرار میگیرند:

-فرم و شکل لب

-حجم متناسب لب با دیگر اجزای صورت

اولین معیار زیبایی لب ها ، وجود قرینگی در لب است. در برخی از افراد نامتقارن های شدیدی مشاهده می شود که با جراحی این نامتقارنی تا حد قابل قبولی از بین می رود. که منجر میشود لب فرد در حالت سکون و در حالت حرکت، قرینگی لب را داشته باشد.

دومین معیار زیبایی لب ها وجود تناسب در لب بالا و لب پایین است. به این معنی که لب بالا یا پایین نباید از نظر فرم و اندازه با یکدیگر تفاوت فاحشی داشته باشند. مثلا در برخی از افراد یکی از لب ها کوچکتر از دیگری است و یا بافت های اطراف لب تناسب ندارند که به نامشخص شدن خط اطراف لب منجر مشوند.

انواع جراحی زیبایی لب

برای تغییر در فرم یا حجم لب روشهای جراحی مختلفی وجود دارد:

-روش جراحی لب از داخل:

در این روش، برش های جراحی بصورت زیگزاگی در داخل دهان (پشت لب) زده می شود که بدین جهت هیچ گونه ردی از جراحی در ظاهر بیمار قابل مشاهده نخواهد بود. در پشت لب، بافت های پایین تر را به بالا منتقل می کنیم و در نهایت حجم لب را افزایش می دهیم.باید توجه کرد که این روش مناسب افرادی است که تمایل به تغییر فرم لب خود ندارند و خواهان تغییر کمی در لب هستند.

-روش جراحی لب از بیرون (با برش مستقیم):

در این روش، تغییر در فرم کلی لب و یا بخشی از فرم لب به درخواست فرد انجام میشود. بدین صورت که مدل مورد نظر بر روی صورت کشیده می شود و به نسبت تناسب آن با اجزای صورت، جراحی انجام میشود. برش در محل خط لب می باشد که دورتا دور لب اعمال میشود و مخاط لب به سمت بیرون کشیده میشود.

باید توجه داشت که در این روش جراحی فاصله بین لب و بینی کم میشود اما در برجستگی لب تاثیری نخواهد داشت. اگر  فرد تمایل به افزایش حجم لب داشته باشد، میتوان بطور همزمان با روش استفاده از گرافت چربی (پیوند بافت)، برجستگی لازم بر روی لب را اعمال کرد.

-روش جراحی مستقیم لب از طریق پیوند بافت (گرافت چربی):

بدین صورت انجام میشود که جراح بافت مناسبی از بدن را انتخاب کرده و برای حجیم سازی لب استفاده خواهد کرد. بطور معمول این بافت از محل هایی برداشته میشود که در معرض دید کمتری هستند مانند پشت گوش، شیار زیر باسن و یا از محل هایی که قبلا فرد جراحی داشته مانند خط آپاندیس.

-روش جراحی لب از بیرون (با برش در زیر بینی):

این روش به نامهای مختلفی همچون لیفت سانترال لب، لیفت لب بالا از زیر بینی و… شناخته شده است. در این روش جراح برشی در زیر خط شیار بینی اعمال می کند و قسمت وسط لب بالا را لیفت میکند و لب بالا کشیده میشود که در نتیجه فاصله بین بینی و لب کم می شود. این روش برای افرادی مناسب است که علاوه بر تصحیح فرم لب بالا، نیاز به اصلاح فاصله و تناسب طلایی اجزای صورت نیز مشاهده میگردد. بدین معنی که افرادی که زاویه بینی و لب آنها بصورت حاده است اصلاح خواهد شد و تناسب مورد نیاز ایجاد میشود.

-روش لیفت گوشه لب:

در این روش جراحی، قسمت های گوشه لب مورد هدف هستند که با گذشت زمان و افزایش سن در برخی افراد گوشه های لب به سمت پایین تمایل پیدا کرده و لب حالت ناراحت و غمگین به خود میگیرد. در برخی افراد این عارضه بصورت مادرزادی مشاهده میشود که با این جراحی از بین خواهد رفت. جراحی به اینصورت خواهد بود که جراح برش هایی در گوشه های لب ایجاد کرده و و ناحیه مثلث شکل کوچکی از پوست را بر میدارد. با استفاده از این جراحی، گوشه های لب به سمت بالا آمده و حالت شاداب و خندان به خود میگیرد که نتیجه آن جوانسازی لب خواهد بود.

در نتیجه به کمک جراحی لب، میتوان فرم و شکل لب ها را تغییر داد و لب ها را پهن تر یا نازک تر کرد. به کمک تکنیک هایی مانند پیوند بافت، حجم لب ها را هم می توان تغییر داد. عزیزانی که نگران جای بخیه و یا تورم پس از جراحی هستند، قابل ذکر است که ورم لب ها 7 تا 10 روز بعداز جراحی از بین خواهند رفت و جای بخیه به مرور زمان بسته به نوع پوست فرد محو خواهد شد.