عمل لیفتینگ صورت

با افزایش سن و در پی عواملی چون کاهش وزن، استرس های روزمره، استفاده از سیگار و الکل، در معرض آفتاب بودن و استعداد ژنتیکی، پوست انسان قابلیت ارتجاعی خودر ا از دست می دهد که موجب تغییرات در ظاهر پوست یا همان چین و چروک می شود.

عمل لیفتینگ

با گذر زمان و دسترسی به علم زیباسازی پوست این امر میسر شده است تا تغییرات پوستی به راحتی قابل درمان باشند.عمل لیفتینگ یکی از این راهکارها است.عمل لیفتینگ به کشش پوست صورت اطلاق میشود که در این عمل چربی های اضافی برداشته میشود و عضلات زیرین پوست صورت و گردن کشیده و سفت می شوند.

افراد مناسب برای عمل لیفتینگ

باتوجه به این امر که جراحی لیفتینگ صورت هیچ محدودیت سنی ندارد اما معمولا برای افراد بین سنین 40تا 60 سال مناسب است. زیرا در این سنین پوست صورت حالت سالخوردگی بیشتری همچون شل شدن و افتادگی بافت اطراف چشم، فک پایین و پیشانی خواهد داشت. بنابراین عمل لیفتینگ صورت و گردن درمیان افراد بالای 40سال بیشتر رواج  دارد.

باید به این امر توجه داشت که نتایج عمل بر روی افراد مختلف با تفاوتهای فردی، یکسان نخواهد بود.بطور معمول در اکثر بیماران نیاز به تکرار مجدد عمل لیفتینگ، حداقل 10سال بعد می باشد که با رعایت نکاتی همچون پرهیز از استعمال دخانیات، پرهیز از حمام مستقیم آفتتاب و پرهیز از استفاده برخی داروهای رقیق کننده خون، میتوان از بروز چین و چروک های عمیق جلوگیری کرد و نیاز مجدد لیفت صورت را به صفر رساند.

نحوه و روش های عمل جراحی لیفت صورت

عمل لیفتینگ صورت روش های مختلفی دارد که برخی از آنها فقط روی پوست صورت و برخی دیگر علاوه بر پوست، عضلات آن را هم درگیر میکنند. بدین معنی که عمل لیفتینگ صورت یا سطحی است و یا عمقی.

در این جراحی بیمار باید بیهوشی عمومی داشته باشد و مدت زمان عمل حدودا بین 90 تا 120 دقیقه طول می کشد.

در لیفت عمقی صورت، پوست بخش های میانی صورت کشیده میشود. به اینصورت که بریدگی هایی در پشت گوش ها و زیر موهای فرد ایجاد می شود. عضلات و بافتهای فیبروز از لایه های زیرین به همراه پوست به سمت گوش ها کشیده میشود وظاهر گردن را اصلاح و غبغب را از بین میبرد، همچنین باعث برجستگی گونه ها میشود.

در لیفت میانی صورت، بافت گونه ها بالا کشیده شده و افتادگی گونه ها را برطرف می کند.جراح با برش در قسمت شقیقه زیر موها و در درون دهان، چربی های محل گونه را جابجا کرده و پوست این ناحیه را میکشد.این عمل همچنین موجب از بین رفتن خطوط لبخند و  بهبود ظاهر پلک ها میشود.

در لیفت خفیف صورت، برش ها کوچک تر هستند که زیر موها از بالای گوش، سپس جلوی گوش تا زیر لاله ایجاد می شوند. پوست و بافتهای ضافی توسط جراح کشیده وو برداشته میشوند که ظاهر گردن و فک فرد بهبود پیدا میکند.

در لیفت پوستی صورت، جراح برش هایی را در اطراف گوش زیر موها ایجاد میکند و پوست اضافی را جدا کرده و پوست باقی مانده را تا محل برش میشکد و بخیه می زند. این عمل اصلاح مشکلات محدوده گردن و بخش تحتانی صورت را به عهده دارد.

نکات قبل و بعد از عمل

-شب قبل از عمل لیفتینگ صورت، حمام کنید و سر خود را بشویید.

-هنگام ورود به اتاق عمل، صورت را از هرگونه آرایش پاکسازی کنید.

-از دوهفته قبل از عمل و یک هفته بعداز عمل، از خوردن داروهای ایبوپروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام، مفنامیک اسد و اسپرین خودداری کنید.

-بعداز عمل، جهت کاهش تورم و کبودی، موقع خواب سعی کنید سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.

-بعداز عمل، قراردادن کمپرس سرد روی محل عمل باعث کاهش تورم و خونریزی می شود.

-در روزهای ابتدایی بعداز عمل، از هرگونه فعالیتی که موجب بالا رفتن فشار خون شود و فعالیت هایی که به صورت فشار وارد کند پرهیز کنید.

-بعداز عمل، حرکات صورت، مثل جویدن را کمتر انجیم دهید

-بعداز عمل، آنتی بیوتیک تجویزی را مرتب مصرف کنید.

دوره نقاهت

طی روز اول تا دوم عمل لیفتینگ صورت، بانداژها برداشته میشوند که در قسمت هایی از صورت تورم و تغییر رنگ مشاهده میشود که پس از مدتی بطور کامل از بین خواهند رفت.همچنین در بخش هایی از صورت ممکن است بی حسی رخ دهد که طی چند هفته از بین خواهد رفت.بخیه ها طی 4 تا7 روز برداشته خواهند شد و بعداز دوهفته فرد میتواند به فعالیت های معمول خود بازگردد.