مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی، امری مهم و ضروری است. شاید پیش ازعمل بینی، به این فکر نکرده باشید که تا مدت ها، باید مراقبت های ویژه ای انجام دهید. حتما شنیده اید که عمل بینی جزو عمل های به اصطلاح سرپایی محسوب می شود. به همین خاطر شاید با خودتان فکر کنید که عمل بینی یکی از ساده ترین و بی دردسرترین عمل هایی است که هر فرد میتواند تجربه کند؛ اما باید در نظر داشته باشید که انجام ندادن مراقبت های بعد از عمل بینی، می تواند روند بهبودی شما را به تعویق بیاندازد. بنابراین چنانچه قصد انجام این عمل را دارید، بهتر است که قبل از هر چیز ابتدا در مورد شیوه های درست مراقبتی بعد از این جراحی اطلاعاتی کسب کنید تا دوران نقاهت راحت تری داشته باشید.

کاهش کبودی ها و تورم پس از عمل

کبودی نواحی اطراف بینی پس از انجام جراحی کاملا امری بدیهی است و هیچ جای نگرانی در خصوص آن وجود ندارد. این کبودی ها به صورت زرد تا بنفش تیره دیده می شوند و معمولا پس از گذشت یک هفته از عمل بینی، بهبود پیدا می کنند. با این حال می توان با انجام اقداماتی روند بهبود آنها را تسریع بخشید. به عنوان مثال تا قبل از اینکه تامپون ها را از بینی خارج کنید باید از کمپرس سرد بر روی نواحی کبود شده استفاده کنید تا هم کبودی ها کمرنگ شوند و هم اینکه میزان تورم به حداقل برسد. توجه داشته باشید که این دستورالعمل را تنها تا قبل از درآوردن تامپون ها باید رعایت کنید و پس از خارج کردن تامپون ها چیزی حدود 48 ساعت باید به جای کمپرس سرد از کمپرس گرم استفاده نمایید.

استراحت کافی و بالا نگه داشتن سر

یادتان باشد که در طول نقاهت خود، شب ها باید هنگام خواب از دو بالشت زیر سرتان قرار دهید و علاوه بر آن برای مدت طولانی سرتان را به سمت پایین نگه ندارید. همچنین اگر اهل ورزش و به خصوص ورزش های سنگین هستید، باید تا مدتی از انجام فعالیت هایی این چنینی دست بکشید. به بیان واضح تر پس از انجام جراحی، لازم است که تا مدتی از انجام فعالیت های ورزشی، بلند و یا جا به جا کردن وسایل سنگین دوری کنید تا مشکلی پیش نیاید. یادتان باشد که برای بهبودی کامل و رسیدن به نتیجه مطلوب از عمل باید به قدر کافی استراحت کرده و مراقبت های لازم بعد از عمل بینی را انجام دهید.

رژیم غذایی مناسب

در طول هفته اول پس از جراحی باید تا حد ممکن نوشیدن آب، غذاهای مایع و ساده را در برنامه غذایی خود بگنجانید و تا جایی که می توانید از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند خودداری نمایید. همچنین آدامس جویدن را هم باید برای مدتی کنار بگذارید.

از دوش گرفتن و فین کردن بپرهیزید

تا زمانی که بینی شما دارای پانسمان و یا گچ می باشد، باید به طور جدی از شستن صورت و دوش گرفتن خودداری کنید؛ چرا که پانسمان و گچ روی بینی نباید مرطوب شود تا منجر به شل شدن آن گردد. در صورت وقوع این اتفاق سریعا باید به پزشک خود مراجعه کنید تا از سفت و محکم بودن پانسمان بینی خود مطمئن شوید. چنانچه احساس کردید که حتما باید به حمام بروید، نباید سر خود را زیر آب ببرید و یا اینکه مدت زمانی که در حمام هستید را طولانی کنید. علاوه بر این موضوع یادتان باشد که تا مدت 2 الی 3 هفته به دلیل حساس بودن مخاط بینی در این دوران تا حد ممکن از فین کردن خودداری کنید و در صورت وقوع عطسه نیز فشار هوا را تماما از راه دهان خارج نمایید.

 

عدم استفاده از عینک

افرادی که از عینک های طبی استفاده می کنند باید به یاد داشته باشند که حداقل 3 ماه بعد از جراحی نباید از عینک استفاده کنند. میتوانید در این دوران لنزهای طبی را جایگزین عینک کنید. بعد از گذشت این مدت زمان نیز تنها یک راه برای استفاده از عینک خواهید داشت که مربوط می شود به چسباندن عینک به وسط ابرو. به بیان واضح تر شما برای استفاده از عینک در دوران پس از عمل باید قسمت میانی عینک را در بین دو ابروی خود بچسبانید تا سنگینی عینک بر روی بینیتان نیافتد؛ در غیر این صورت ممکن است فرم بینی خود را از دست بدهید.

اجتناب از انجام برخی موارد دیگر

موارد دیگری که در دوران نقاهت خود باید از انجام آنها خودداری کنید، شامل کارهایی مثل خندیدن شدید، گریه کردن، زیاد صحبت کردن، پوشیدن لباس هایی با یقه تنگ، قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید، مصرف دخانیات و… می باشد.
بدون شک انتخاب یک پزشک ماهر و با تجربه ای همچون دکتر حمیدرضا علیزاده اطاقور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی تا حدود زیادی می تواند در کوتاه شدن دوره نقاهت بیمار، موثر باشد اما بیماران باید نکات گفته شده را رعایت کنند تا سریع تر بهبود یابند.