ژنیکوماستی

جذابیت و تناسب در اندام، عامل اصلی ایجاد اعتماد بنفس بسیاری از افراد است. این تناسب اندام گاها در اثر تغییرات هورمونی و یا نوسانات وزن و افزایش سن از حالت عادی خود خارج شده و شکل نامناسبی به خود میگیرد، که آقایان از این امر مستثنی نیستند. در بعضی از مردان بموجب تغییرات هورونی در دوران بلوغ، مصرف برخی داروها و افزایش وزن، عارضه بزرگ شدن سینه دیده می شود که باعث نارضایتی از ظاهر و ازبین رفتن اعتماد بنفس آنها میشود که موجب امتناع از رفتن به اماکن عمومی تفریحی مانند استخر، رختکن و غیره می شود. اما امروزه با علم نوین جراحی پلاستیک اصلاح ژنیکوماستی، این عارضه به راحتی برطرف خواهد شد و این افراد بعداز عمل جراحی به تناسب در اندام مورد نظر خودشون خواهند رسید.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یک مشکل رایج در مردان، به ویژه در بزرگسالان جوان است که این اصطلاح به معنی بزرگ شدن خوش خیم پستان مردانه می باشد که ناشی از افزایش بافت مجرای استروما و یا چربی است. این عارضه باعث مشکلات عملکردی، ناراحتی های روانی و اجتماعی و همچنین منجر به اضطراب و ترس از بدخیمی آن در افراد می شود. چنانچه استفاده از درمان دارویی، علائم ژنیکوماستی را بهبود ندهد و هیچ اصلاحی در ظاهر سینه دیده نشود، روش جراحی پیشنهاد خواهد شد.

جراحی جهت اصلاح ژنیکوماستی

در این جراحی که به طور فنی کاهش ماماپلاستی گفته می شود، اندازه سینه ها کاهش داده می شوند و حالت صاف به خود می گیرند و خطوط قفسه سینه را افزایش می دهد. جراحی سینه آقایان به دو روش انجام می شود، روش لیپوماتیک و روش جراحی برش در سینه. چنانچه حجم چربی درون سینه موجب بزرگ نشان دادن سینه باشد از روش لیپوماتیک استفاده و بافت چربی تخلیه می شود ولی درصورت بالا بودن گرید ژنیکوماستی و زیاد بود درصد افتادگی و آویزان بودن بافت و پوست سینه، جهت درمان می بایست از جراحی با برش در سینه استفاده شود.

روش لیپوماتیک

بدیهی است که هیچ انسانی از اینکه بر روی بدن خود جای زخم یا برش داشته باشد راضی نخواهد بود پس روش لیپوماتیک برای از بین بردن مشکل ژنیکوماستی میتواند برای بسیاری افراد مناسب باشد. اما باید این مورد را در نظر گرفت که این روش برای تمامی افراد مناسب نخواهد بود چراکه این روش تنها به تخلیه بافت چربی و غده اضافه در زیر پوست سینه اطلاق می شود و هیچ اقدامی در جهت لیفت پوست صورت نمیگیرد. درنتیجه این روش تنها برای افرادی جوابگو است که آویزانی و افتادگی پوست زیادی در ناحیه سینه به خصوص در نوک سینه یا آرئولا نداشته باشند.

دوران نقاهت درمان ژنیکوماستی با لیپوماتیک تا یکماه است زیرا این نوع جراحی در دسته جراحی های غیرتهاجمی قرار میگیرد و میزان برش پوست بسیار کم می باشد. در این مدت بیمار باید از انجام ورزش های سنگین، مصرف دخانیات و الکل پرهیز کند.

روش جراحی با برش در سینه

در این روش جراح با توجه به تجمع بافت و غدد چربی در سینه، برش های کوچکی در نواحی مورد نیاز ایجاد کرده و با برداشتن غدد و بافت های چربی اضافه به کوچک کردن حجم سینه می پردازد. اگر تجمع بافت چربی به نوک سینه معطوف باشد، هاله اطراف نوک سینه برش می خورد و بعداز تخلیه بافت چربی، پوست اضافه نیز حذف می شود و هاله دور سینه در مکان جدید و مناسب بخیه زده می شود. اما اگر چربی ها در کل بستر سینه باشند، جراح با برش در زیر خط سینه یا امتداد هاله نوک سینه تا محدوده زیر بغل به تخلیه بافت چربی و غدد می پردازد و در نهایت پوست اضافی نیز برداشته می شود.

دوره نقاهت درمان ژنیکوماستی با جراحی برش در سینه معمولا بین 1 تا 3ماه طول می کشد. در هفته های ابتدایی سینه های بیمار ممکن است ملتهب و کبود شوند که با رعایت نکاتی که توسط پزشک جراح به بیمار گفته می شود به زودی این علائم از بین خواهند رفت. لذا باید توجه داشت طبیعی است که تورم سینه ها بعداز جراحی ممکن است تا 3ماه طول بکشد تا برطرف شود اما با کاهش تورم، سینه ها شکل طبیعی به خود خواهند گرفت.

کاملا بدیهی است که داشتن اندامی متناسب و بدون هیچگونه عارضه ای برای انسان امری مهم تلقی می شود و امروزه بیش از پیش انسان در جهت رفع هرگونه اختلال در ظاهر و اندام خود از هیچ تلاشی دریغ نمی کند. اما باید به این امر توجه خاصی داشت که انتخاب پزشک مناسب همچون آقای دکتر علیرضا اطاقور، در جهت رفع این مشکلات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.