عمل جراحی گرافت پوستی و فلپ

گرافت پوستی و فلپ را باید یکی از مهمترین جراحی های پلاستیک دانست. جراحی ای که باعث بازسازی پوست و درمان اثرات سوختگی می شود. این جراحی، مهمترین جراحی زیبایی است که برای درمان بیمارانی که دچار عارضه پوستی شده اند، به کار می رود. گرافت پوست درواقع جراحی پوست و پیوند زدن آن است. این عمل به ویژه در بیمارانی که دچار سوختگی پوست شده اند، کاربرد دارد.

گرافت پوستی و فلپ چگونه انجام می شود؟

به طور کلی، در عمل گرافت پوستی بخشی از پوست که با نام دنور شناخته می شود، از ناحیه ران، شکم، پهلو و قسمت های دیگر بدن برداشته می شوند و در قسمت سوخته، جایگزین می شوند. درواقع دنور اهدا کننده و گرافت، گیرنده این عمل است. در طی این جراحی، بخشی از اپیدرم و درم، از بدن جدا می شوند. تفاوت فلپ پوست با گرافت پوست، اتصال آن ها به جریان خون است. در گرافت پوستی، پوست کاملا جدا می شود و خونرسانی ندارد. اما فلپ پوستی، بخش پوست به جریان خون متصل است.

درواقع فلپ پوستی یا زبانه پوستی، به ترمیم پوست بدون جدا کردن پوست از بدن گفته می شود. در این روش، برای ترمیم پوست آسیب دیده، از پوست های اطراف زخم، استفاده می شود. مثلا اگر پوست سینه آسیب دیده باشد، از بالای سینه، پوست را به منطقه آسیب دیده می کشند. معمولا برای این که سطح پوست افزایش پیدا کند، در زیر پوست بالن قرار می دهند تا پوست به اصطلاح کش بیاید.

گرافت پوستی برای چه کسانی انجام می شود؟

افرادی که دارای عفونت پوستی، سوختگی شدید، زخم های ناشی از بیماری های پوستی، زخم بستر و سرطان پوست هستند، جزو کاندیدای عمل گرافت پوستی محسوب می شوند.

هزینه جراحی گرافت پوست و فلپ

این که کدام روش مناسب بیمار است تنها با تشخیص پزشک مشخص می شود. هزینه جراحی گرافت پوستی و فلپ نیز، بسته به نوع، شدت و منطقه آسیب دیده شده پوست دارد. هر چه ریسک عمل بالاتر باشد و وسعت زخم بیشتر باشد، بدیهی است که هزینه عمل، بیشتر است اما نگران هزینه های درمانی این عمل نباشید. کافی است با مشاوره پزشک جراح و متخصص جناب آقای دکتر علیزاده همراه باشید.

 

مراقبت های بعد از جراحی گرافت

تصاویر قبل و بعد جراحی گرافت پوستی و فلپ​

فرم درخواست ویزیت و مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

سوالات متداول جراحی گرافت پوستی و فلپ​

این که کدام روش برای ترمیم پوست آسیب دیده مناسب باشد تنها با تشخیص پزشک و نوع زخم بیمار، مشخص می شود. اگر شرایط انجام فلپ پوستی باشد، از این روش معمولا استفاده می شود. اما به طور معمول عمل گرافت پوستی، بیشتر از فلپ پوستی انجام می شود.

از آن جایی که زخم های باز در این نوع پیوند ایجاد می شوند خطر ابتلا به عفونت و خونریزی بسیار زیاد است.

گاهی برای انجام گرافت پوستی، ممکن است چندین بار نمونه برداری شود و تا زمانی که گرافت نمونه سالم نباشد، نمی توان عمل گرافت را انجام داد.

معمولا این بافت از بیمار برداشته می شود چرا که بیشترین احتمال پیوند را دارد. به گرافت خودی اتو گرافت می گویند.

زمانی که گرافت در بخشی که فشار روی آن باشد، قرار گرفته باشد، معمولا take نمی شود. و عمل گرافت پس زده می شود. بعد از 36 ساعت می توان از رنگ گرافت، موفقیت آمیز بودن یا نبودن عمل جراحی گرافت پوست را تشخیص داد.

همان طور که گفته شد، در گرافت پوستی، ناحیه پوست کاملا جدا می شود و هیچ جریان خونی ندارد اما در فلپ پوست از پوست های اطراف زخم استفاده می شود که در این مدل جراحی، پوست کشیده می شود و همچنان به بافت بدن، بخش نمونه، متصل است.

هر عملی معایب و مزایای مربوط به خود را دارد. این عمل، یکی تکنیک خوب برای درمان زخم های درجه سه و چهار است اما از آن جایی که در گرافت بخشی از پوست برداشته می شود، جای دیگر بدن هم زخم می شود. ممکن است جای پوست برداشته شده از ناحیه های پوشیده بدن، تا اخر عمر باقی بماند. درد این عمل نیز بسیار زیاد است. به همین دلیل پیشنهاد می شود تنها افرادی که دچار زخم های شدید در ناحیه صورت و گردن هستند، از این عمل زیبایی استفاده کنند.